30% - отката? Петренко и Луценко призвали разобраться с исполнительной службой

Влада: 30% - отката? Петренко и Луценко призвали разобраться с исполнительной службой

По данным «Нашей версии» сегодня в Украине до 80% физических и юридических лиц, справедливо выигравших суд по материальным спорам, не могут получить причитающиеся им средства. Причина – нежелание сотрудников исполнительной службы (ДВС) выполнять свои обязанности. Даже под страхом встречной жалобы вышестоящему начальству. Даже за 10% причитающейся по суду суммы, как было до 2014 года! Как сообщают наши источники в самой ДВС, последние два года исполнительная служба решает дела исключительно за 30% отката! Причем, 25% идет наверх. Естественно, на такой процент отдачи готовы согласиться лишь немногие. Во-первых, это незаконно, а значит, не подкреплено никакими гарантиями. Во-вторых, с чего вдруг человек/организация должны участвовать в преступных схемах и, рискуя карьерой, давать взятку тем, кто обязан работать по своей должности?

Влада: 30% - отката? Петренко и Луценко призвали разобраться с исполнительной службой

Зато по сомнительным, незаконным делам, там, где в суде победили рейдеры, недобросовестные партнеры, в связке с коррумпированными судьями — процент изъятия денег обратно пропорционален. Оно и не удивительно, ведь отдать 30% решалам из ДВС из чужих денег гораздо проще, чем отдать треть своих, кровных, заработанных многолетним трудом.

В недавнем интервью порталу ЦЕНЗОР министр юстиции Павел Петренко, в числе прочих, ответил на вопросы журналиста, касающиеся как раз ситуации в отечественной ДВС. Приведем здесь отрывок из интервью по заданной теме.

ПРИВАТНІ СУДОВІ ВИКОНАВЦІ — ЦЕ НЕ ПРИВАТНІ КОЛЕКТОРСЬКІ КОМПАНІЇ

— Ось вам скарга від читача: «В Україні фактично не працює Державна виконавча служба. Наприклад, жодна фірма чи організація, що за останні два роки виграла суд у „Привату“, нічого не отримала, бо ДВС не виконує свої обов'язки».

— Тут існує комплексна проблема. З одного боку, службовець ДВС із низькою зарплатою, низькою мотивацією, й за відсутності в законах чітких часових рамок виконання рішень, часто робить усе, щоб займати пасивну позицію, а подекуди навіть схильний «домовлятись» з учасниками виконавчих проваджень.

Та, з іншого боку, проблема ширша. Рівень довіри до наших судів — 3-5%. А знаєте, який рівень виконання судових рішень? Так само: до 5%! Бо люди просто не виконують рішення судів, яким не довіряють.

Що стосується реформи ДВС, то ще в грудні ми подали в парламент пакет законів щодо неї. 2 червня, після шести місяців дебатів і дискусій, парламент прийняв цей пакет.

— Якими будуть головні новації?

— Перше: в Україні з початку 2017 року запрацює змішана система виконання судових рішень. Тобто в певних категоріях справ цим займатимуться приватні судові виконавці. Одразу розвіюю міф: це не приватні колекторські компанії. Діяльність приватних виконавців буде дуже подібна до діяльності приватних нотаріусів.

Вона дуже жорстко регламентована законом. Приватні виконавці мають право виконувати рішення судів тільки між суб'єктами господарювання й приватними особами, і тільки в певній категорії справ — там, де йдеться про стягнення грошових коштів чи майнові стягнення. В справах, скажімо, про відбір дитини, в інших сімейних справах, у соціально чутливих справах приватні виконавці жодним чином задіяні не будуть.

Друге: закон нарешті чітко регламентує строки виконання тих чи інших дій як для приватних, так і для державних виконавців. Протягом семи днів порушується провадження, протягом трьох днів накладається арешт, протягом двох місяців завершуються всі дії, пов'язані з відчуженням майна боржника.

Третє, і найцікавіше: закон передбачає пряму грошову мотивацію для судового виконавця — як державного, так і приватного. Приватний виконавець отримує легальну винагороду — 10% стягнутого боргу. Ці гроші не покладаються як додатковий борг на боржника. Для прикладу, якщо суд визнає борг у тисячу гривень, виконавець отримує від кредитора сто гривень за те, що той отримав цю тисячу.

Що стосується державних виконавців, то для них передбачено премію до 5% від суми стягнутого виконавчого збору.

Крім того, в законі з'являється реєстр боржників — і юридичних осіб, і фізичних. Він буде публічним. Це важливо для бізнесу. Підприємець, маючи намір укласти угоду з тим чи іншим контрагентом, зможе попередньо пересвідчитись, чи немає в того боргів або невиконаних судових рішень по боргах.

— Це все запрацює вже з 1 січня?

— Частина положень запрацює вже з вересня, а інститут приватних виконавців — з початку наступного року. Реєстр боржників, я гадаю, почне діяти вже в цьому році. Важливо, що саме в цей період буде відбуватися набір суддів до нової судової системи. І, спільно з поверненням довіри до суду, ми отримаємо й нові показники виконання судових рішень. Бо зараз вони часто не варті паперу, на якому написані. Источник:

Как видим, министр уклончив и дипломатичен, хотя прекрасно знает о том беспределе, который творится в его ведомстве сейчас. Все надежды связываются с предстоящей реформой исполнительной службы, которая призвана стимулировать судебных исполнителей материально. Однако, в лучшем случае, реальных позитивных результатов можно осторожно ждать не ранее, чем через год. А что делать тысячам людей, предпринимателей, организаций, которые уже сейчас терпят колоссальные убытки, разоряются из-за того, что ДВС внаглую саботирует свою работу — одному Богу известно.

Тем не менее, по закону и своим прямым обязанностям, и министр юстиции Павел Петренко, и его коллеги-силовики – Генпрокурор Юрий Луценко, и председатель НАБУ Артем Сытник обязаны реагировать на обращения уже сейчас, немедленно. Иначе все их слова и намерения превращаются в фарс.

«Наша версия» подготовила и отправила открытый журналистский запрос в ГПУ, Минюст, НАБУ и ДВС, касающийся ситуации в ДВС и конкретного вопиющего примера с организацией, обратившейся в редакцию за помощью. Приводим этот запрос полностью, и будем ожидать, что же ответит и какие меры предпримет власть для решения наболевшего вопроса.

Влада: 30% - отката? Петренко и Луценко призвали разобраться с исполнительной службой
Влада: 30% - отката? Петренко и Луценко призвали разобраться с исполнительной службой
Только зарегистрированные и авторизованные пользователи могут оставлять комментарии.