Боротьба закарпатських українців за незалежність. Карпатська Україна 1939 рік

У 1939 році 15 березня розпочався опір Закарпатської України гітлерівській коаліції. У цей день було засідання Сейму Закарпаття, на якому прийнято державним прапором Карпатської України жовто-блакитний, славнем – «Ще не вмерла України…», гербом — тризуб.
Історична промова Бращайки на Сеймі:
www.youtube.com/watch?v=qcrCb5o7XqM

У гітлерівську коаліцію входили:
1. Сама нацистсько-імперська Німеччина;
2-3. Дикі тюркські держави кочовиків – башкирів, яких ще називають уграми, мадярами, які викрутасами історії(доброті закарпатців, які пропустили диких угрів на наші слов’янські землі за Карпатами, тепер Угорщина) потрапили у центр Європи і завдяки шлюбу австрійського цісаря з єврейської династії Габсбургів на мадярці увійшли у Австрійську імперію, країни якої будували оту Мадярщину, та Туреччина — тюрки-кочовики, османи, які знищили древню цивілізацію антів-праукраїнців – Візантію, що її перед турками захопило юдейське етнічне крило – так звані греки. І тепер на землях антів сидять чорномазі мусліми.
4.Італія, в котрій тоді панував антисіоністський режим, партійна система якого називалася фашистською – всі партії стали однією силою, в один пучок – лат. fascio.

Перед тим.
Закарпаття з 14 ст. було окуповано мадярами. За той час українське населення зігнано з своїх сільськогосподарських земель, загнано у гори, національний спорадичний рух закарпатських українців жорстоко, по-азіатськи мадярами придушувався. Край не розбудовувався, був найзлиденнішим у Європі. Американський художник Рокуел Кент, світова знаменитість того часу, що відвідав потім Закарпаття, говорив про нього під мадярами як «Богом і людьми забутий край у центрі Європи». У 1919 році після Сен-Жермену Австро-угорська імперія розпалася, Закарпаття відійшло до Чехословаччини. У січні 1919 р. чеські війська зайняли Ужгород. 8 травня в Парижі було ухвалено рішення про передачу Карпатської України Чехо-Словаччині. У вересні 1919 р. воно ввійшло до Сен-Жерменського мирного договору. За 20 років до 1938-го там було зроблено більше, ніж сторіччя під мадярами – будовано адміністративні урядові будинки, житла для урядовців, громадян, дороги, залізниці, вокзали, ужгородський аеропорт, школи, фабрики, навчальні заклади. У 1938 році у жовтні, 11 числа, було утворено союз трьох слов’янських народів – чехів, словаків і українців Закарпаття у межах Чехословаччини.
Тоді Гітлер своєму сатрапу – Мадярщині – віддав Закарпаття(т.з. перший Віденський арбітраж Гітлера і Мусоліні 2 листопада 1938 року), яке не мало підтримки ні від кого – навколо ворожі держави – Польща, Румунія, СРСР. За Мюнхенською змовою, ублажаючи Гітлера, Європа віддала Гітлеру на мирне розтерзання Чехословаччину, на той час потужну державу, котра мала одну з найкращих армій Європи. І тоді Закарпаття 15 березня 1939 року проголосило повну незалежність. Закарпатці на чолі зі своїм президентом Августином Волошиним почало оборону від дикої мадярської орди. Загинуло до 6 тисяч закарпатців, воно було окуповано мадярами, які разом з поляками ще кілька тижнів виловлювали в лісах оборонців і їх вішали, розстрілювали на місці. Частина оборонців намагалася знайти притулок у Румунії, але румуни видали їх назад уграм і угри розстріляли полонених на місці. Так само на перевалі угри, що утворили з поляками давно омріяний польсько-мадярський кордон і напивалися з цього приводу шампанським, тут же разом розстрілювали українців-січовиків. Біля 5 тисяч січовиків перейшли Карпатський хребет до УРСР. Там їх частина була розстріляна, основна частина заслана у ГУЛАГ.

Газети світу того часу писали про несподіваний шалений збройний опір гітлерівській коаліції маленького Закарпаття, його збройними силами – Карпатської Січі, хоча наслідок відчайдушної оборони(основні бої тривали 5 днів з 15 березня) без підтримки ззовні був прогнозований. Британські радіостанції шоковано розповідали про українців Закарпаття, що не послухали пораду Гітлера делегації уряду Карпатської України у Берліні, який просив протекторату Німеччини, не чинити опір. Після мирного, «гібридного» аншлюсу Австрії у 1938 році, з чого фактично почалася друга світова війна, українські січовики, громадяни Карпатської України дали першу збройну відсіч, першими почали збройну боротьбу проти ворога, котрий йшов на Закарпаття з танками, літаками, артилерією, машинерією. Через кілька місяців, з 1-го вересня, Німеччина і СРСР розірвуть Польщу.

Біля Хуста, столиці Карпатської України, де на Красному полі відбулася основна битва, поставлено монумент загиблим січовикам, оборонцям незалежного українського Закарпаття.

Сьогодні інший час, але деякі кола в Угорщині мріють про реокупацію. Ми на сторожі.

P.S.Мій батько, якому тоді було 12 років, розказував, що його старший брат 15 березня 1939 року прибіг звідкись зі зброєю, забіг у хату, а потім пішов у Січ на оборону.

Блог пользователя  Svyatoslav Kyivskyj: Боротьба закарпатських українців за незалежність. Карпатська Україна 1939 рік

_____________________________________________________________________________________________________________
Только зарегистрированные и авторизованные пользователи могут оставлять комментарии.