Історія розвалу і відродження Армії України.

Блог пользователя  Роман Франкович Мамчур: Історія розвалу і відродження Армії України.
Публікацію підготовив Роман Шуховський.
Після розпаду СРСР Україна отримала прекрасну армію — три дуже сильних військових округа другого стратегічного ешелону і три повітряні армії (не рахуючи потужного арсеналу стратегічних ядерних сил), загальна чисельність — близько 800 тисяч чоловік. Війська були оснащені величезною кількістю сучасної бойової техніки. По кількості танків (більше 6100) і бойових літаків (більше 1100) Україна займала 4-е місце у світі після США, Росії і Китаю.

Як армія Україна розгубила радянський спадок.
Зараз вже майже усі забули, скільки в російських ЗМІ початку 1990-х було страшилок про можливу війну між Росією і Україною. Адже у разі такої війни армія України мала б значну перевагу над російськими ВС в європейській частині країни: Росії дісталися в основному слабкі округи третього ешелону з кадрованими дивізіями і застарілою технікою, а також «завислі» в Східній Європі групи військ, що хаотично виводяться в чисте поле.

Навіть після того, як Вашингтон і Москва змусили Київ відмовитися від ядерної зброї, це майже нічого не змінило: стартові умови для військового будівництва на Україні були просто розкішними, однозначно кращими серед усіх країн колишнього СРСР. Особливо з урахуванням щонайпотужнішого кадрового потенціалу і високорозвиненого ВПК. Україна отримала не менше 700 підприємств ВПК, маючи можливість робити практично будь-яку техніку. Зокрема, вона виявилася монополістом на пострадянському просторі по виробництву важких рідинних міжконтинентальних і космічних ракет, авіаносців, важких військово-транспортних літаків, вертолітних двигунів.

Два пострадянські десятиліття Україна використала, м'яко кажучи, не кращим чином.

За таким найважливішим економічним показником, як ВВП на душу населення, Україна серед 15 країн колишнього СРСР з'їхала з другого місця в 1992 році на дев'яте в 2011-му. По приросту цього показника вона виявилася серед них на останньому, 15-му, місці.

ВС України пройшли через деякі структурні перетворення. Прикарпатський, Одеський і Київський військові округи перетворилися на Західне і Південне оперативні командування і територіальне управління «Північ». Дивізії перетворилися на бригади, яких зараз є 17 (дві танкові, вісім механізованих, одна повітряно-десантна, дві аеромобільні, одна ракетна і три артилерійські). Є також понад 20 полків, у тому числі три полки спецназу.

За офіційними даними ДОВСЕ на 1 січня 2013 року, Україна мала 2311 танків, 3782 ББМ, 3101 артсистему, 507 бойових літаків, 121 ударний вертоліт. Тобто скорочення за 20 років виявилися дуже масштабними, 2-3-кратними. При цьому вказані цифри чисто формальні — боєздатна у кращому разі половина техніки, що числиться в українських ВС.

Численна зникла техніка або погнила, або розпродана. За пострадянський період (1992-2012) Україна увійшла до групи провідних світових експортерів зброї. За цей час на українських підприємствах для постачань на експорт зроблені 285 танків і 430 БТР. А ось з наявності ВС України за ті ж роки було продано за рубіж 1162 танки, 1221 ББМ (БРДМ, БМП, БТР), 529 артсистем, 134 бойові літаки, 112 бойові вертольоти, значна кількість засобів ППО.

Дата публикации:

Только зарегистрированные и авторизованные пользователи могут оставлять комментарии.